Garaplija pozvao na akciju nadležnih i preduzimanje mjera…
Tužilaštvo BiH formiralo je predmet protiv Bakira Izetbegovića, šefa SDA, Kemala Ademovića, potpredsjednika NiP-a, Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg šefa OSA-e, Nedžada Herende, bivšeg pripadnika zloglasne jedinice “Ševe”, te više NN osoba a prema prijavi Edina Garaplije, bivšeg pripadnika tajne službe. Tim povodom Garaplija je dao izjavu za naš portal.
“Pozivam na hitnu akciju nadležnih i preduzimanje svih zakonskih mjera kako bi se spriječio uticaj na svjedoke, uznemiravanje javnosti i mogućnost bjekstva prijavljenih za terorizam i organizirani kriminal.”, rekao je dr. Garaplija za naš portal.
Informaciju o formiranju predmeta potvrdilo je Tužilaštvo BiH za Avaz: “Nakon zaprimanja podneska, u skladu sa standardnom procedurom, formiran je predmet, koji je dat u rad postupajućem tužitelju, koji će poduzeti potrebne radnje radi provjera navoda iz prijave.”, kazao je Boris Grubešić, portparol ove pravosudne institucije.
Garaplija je podsjećamo, prijavu podnio Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova krajem maja a odnosi se na organizirani kriminal i politička ubistva.
U krivičnoj prijavi navodi se da su Izetbegović, Ademović, Mehmedagić, Herenda i druge NN osobe pristupili 1996. godine grupi za organizirani kriminal.
“Zajedno su djelovali s ciljem činjenja više krivičnih djela, planiranja, izvršenja i pomaganja nepoznatim izvršiocima, propuštanja i nečinjenja, iako su bili obavezni da, u skladu sa svojim službenim dužnostima, kao vršioci visokih izvršnih i zakonodavnih funkcija u organima i tijelima BiH, provedu radnje s ciljem prijavljivanja i rasvjetljavanja najtežih krivičnih djela.”– navodi se u prijavi.
Garaplija je jučer za Avaz rekao da je nepojmljivo sporo reagiranje istražnih organa na procesuiranje krivične prijave koju je podnio protiv Izetbegovića i drugih osoba za organizirani kriminal, politička ubistva i druge zločine.
“Prema mojim saznanjima, FUP je hitno reagirao i odmah moju kompletnu prijavu, uz kvalifikaciju djela terorizam, proslijedio Državnom tužilaštvu koje je nadležno za najteže zločine. I dok nadležni još šute, prijavljena organizirana kriminalna grupa koristi političke i lobističke metode da utječe na ishod istrage i odbacivanje prijave.”, tvrdi Garaplija.
On kaže da međunarodna zajednica mora ohrabriti tužioce.
“Trebaju bez kalkulacija ohrabriti nekorumpirane djelatnike pravosuđa da krenu u hitnu akciju bosanske “sablje”, dok mafija ne počne likvidacije o kojima je nedavno govorio i visoki zvaničnik jednog od entiteta.”, kaže Garaplija.
Također, Garaplija je naveo da je na zasjedanju najvišeg organa SDA na čelu s Izetbegovićem, nekoliko dana nakon njegove prijave, oštro kritizirano rukovodstvo FUP-a. Navodi i da je zatražena smjena rukovodstva, čime je Izetbegović počinio još jedno krivično djelo a to je utjecaj na svjedoke i miješanje u istražne radnje.
U periodu kada je podnesena krivična prijava, Bakir Izetbegović je tvrdio da nije čuo za krivičnu prijavu koju je protiv njega podnio Edin Garaplija, iako je ta vijest uzdrmala javnost u Bosni i Hercegovini.
Garaplija je prošle godine podnio još jednu krivičnu prijavu protiv ”paraobavještajne mreže” u službi ”duboke države”.
O ovoj prijavi Garaplija je upoznao i predstavnike međunarodne zajednice, te je između ostalog napisao :
“Poštovani predstavnici međunarodne zajednice,
Obavještavam Vas da ću dana 29.03.2023. godine (srijeda) u simboličnom vremenu od 11.55 (5 minuta do 12) podnijeti disciplinsku prijavu zbog zloupotrebe položaja i nesavjesnog rada tužiteljice Tužilaštva BiH Vedrane Mijović, kao lični doprinos dokumentovanju anomalija u pravosuđe Bosne i Hercegovine i jačanje prava na vladavinu prava u skladu sa izvještajem iz decembra 2019. g. gospodina Reinharda Priebea, nezavisnog pravnog stručnjaka Evropske unije, u kojem je pozvao na hitne mjere za uspostavljanje vladavine prava zakona i ozbiljno razmatranje zahtjeva građana za pravdom. Molim Vas da ovaj postupak slijedite u skladu sa svojim interesima i interesima javnosti, kako bi se utvrdile eventualne nezakonitosti u radu pravosuđa u BiH.”
Smartinfo.ba