
Vlast nema kapacitet da sprovede zakone koje je usvojila NSRS…
Dejton 2 koji promoviše aktuelna vlast bio bi poraz Srpske jer, čak i ovako obezglavljna politikom prenošenja nadležnosti u poslednjih 20 godina, ima mnogo i više od ovoga ne može. Više je samo otcjepljenje a to je nemoguće, smatra profesor Blagojević.
„Zato bi Dejton 2 značio smanjenje postojećih velikih ustavnih nadležnosti koje ima Republika Srpska ako ne i njeno gašenje i uvođenje regionalizacije BiH umjesto entiteta, ne po kriterijumima koji su važili u Dejtonu, nego po sasvim drugim koji ne uzimaju u obzir etnodemografiju.“
Blagojević kaže da je posebno opasno i što je NS Republike Srpske spremna da ide na arbitražu.
„Bilo kojoj arbitraži da se obratite, morate priložiti arbitražnu klauzulu koje nema u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Arbitražna klauzula znači da su strane u sporu saglasne i traže da im arbitraža odluči da li je neka od njih prekšila ugovor. Ne može se ići na arbitražu samo zahtjevom Srpske ako nema saglasnosti FBiH ili BiH a te saglasnosti nikad neće biti“, jasan je Blagojević.
– Vlast nema kapacitete da sprovede zakone u zabrani djelovanja institucija BiH na teritoriji Republike Srpske koje je usvojila Narodna skupština jer je Srpska oslabljena u svakom smislu, kaže dalje Blagojević i podsjeća kako su te institucije stvorene.
„Republika Srpska je svojom voljom, preko ovlašćenih predstavnika izglasala taj zakon pa ne može zabraniti rad tih institucija dok su ti zakoni na snazi.
Ako to čini, kao što je sad učinila, to je onda suprotno Ustavu BiH jer je tu propisano da se entiteti obavezuju da će se u potpunosti pridržavati svih zakona za koje su glasali i koje su izglasali u Parlamentarnoj skupštini BiH“, objašnjava Blagojević.
– Utisak je da je sve ovo što se dešava u Srpskoj dobro izrežiran film i dio ostvarivanja plana nestanka Srpske, tvrdi Blagojević.
„Da se Srpska prikaže kao remetilački faktor u BiH, koji destabilizuje ovdašnju situaciju i da ovakvim zakonima koje sada donosi ona ne zaslužuje da postoji. Ukoliko je to tačno a ponekad se ne mogu oteti ovakvom razmišljaju, glavni akteri događaja u tom filmu, predsjednik Srpske, Vlada… su veoma dobri glumci“, mišljenja je Blagojević.
– Što je država korumpiranije, ima više zakona i propisa. Ovo je država bezakonja, haosa, dezorjentacije i autokratske vlasti, sve suprotno onome što jedna država treba da bude, zaključio je profesor Milan Blagojević.
U Banjaluci se odvija pravi obavještajni rat oko privođenja Dodika
“Imam informaciju od dobro obaviještenih ljudi da se u određenim hotelima u Banjaluci i u blizini Banjaluke odvija pravi obavještajni rat na relaciji onih država zapada koje su za prinudno djelovanje u sprovođenju odluke Suda BiH o privođenju Milorada Dodika i onih koji zatežu i nisu za to“, rekao je pravni stručnjak za Ustavno pravo dr Milan Blagojević u emisji MAT BN televizije.
Dr Blagojević dodaje da se to vaganje u nekom trenutnu mora završiti, kao i odluka o određivanju pritvora Dodiku, dokle god postoji ta naredba Suda BiH.
„To je vladavina prava o bilo kome da je riječ. Može biti izvršena danas ili za nekoliko dana, pa i uz upotrebu sile. Ukoliko se suprotstavi MUP Republike Srpske, svi pripadnici koji budu poslati u takvu akciju, učini bi, u najmanju ruku krivično djelo „oružane pobune“ iz Krivičnog zakona BiH.
Ne samo oni koji bi upotrijebili oružje ili neki drugi vid fizičke sile nego i oni koji su nalogodavci, počevši od ministra unutrašnjih poslova i direktora Policije Republike Srpske“, naveo je profesor dr Blagojević.
Vlast da bi zaštitila sebe gura Srpsku na put bez povratka
Usvojeni zakoni u Parlamentu Srpske kojim se ne poštuju institucije BiH imali su priliku da se pokažu na djelu kada je nedavno SIPA hapsila po Republici Srpskoj ali nije se ništa desilo. Rezultat novih zakona je za sada, ostavka direktora SIPA-e Darka Ćuluma.
Sve je počelo 26. februara kada je Sud BiH izrekao nepravosnažnu presudu Miloradu Dodiku u trajanju godinu dana zatvora i zabranu obavljanja javnih funkcija u trajanju 6 godina.
I onda je na scenu stupila Narodna skupština koja je usvojila zakone kojima se zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija BiH u Republici Srpskoj,a kasnije je usvojen i Nacrt Ustava.
Pravni stručnjak Milan Blagojević kaže da donošenje seta zakona nije u skladu sa Ustavom BiH, a da su mnoge tačke novog ustava Srpske sporne i zabrinjavajuće.
“Ustav Srpske u ovom nacrtu sa ovakvom odredbom sadrži prijetnju da će se upotrijebiti sila ako bi institucija sa nivoa BiH pokušala da primjeni zakon BiH u Republici Srpskoj a da ga prethodno nije odoborila NSRS i naravno i to govori koliko je sve neozbiljno koliko je sve to igrarija koja ne služi ugledu Srpske koja treba da se brani čuvanjem ugleda a ugled se ne čuva na takav način”, kaže Milan Blagojević, profesor ustavnog prava.
A institucije BiH, odnosno Granična policija BiH uz asistenciju pripadnika SIPA su nedavno bili na području Srpske, i hapsili po nalogu Tužilaštva BiH. Međutim, niko se nije oglašavao po tom pitanju, niti primjenjivao nove zakone a jedini rezultat svega je ostavka direktora SIPA-e Darka Ćuluma.
Pravnik Milko Grmuša smatra da je čitavoj zbunjujućoj situaciji kumovao sukob Milorada Dodika i Kristijana Šmita koji više nema pravne osobine, nego lične i političke. Oni se sad takmiče ko je jači i ko ima snažniju podršku međunarodne zajednice zaboravljajući pri tom na građane koji ne žele sukobe nego normalan život.
“Za očekivati je da će biti vrelo politički nadam se ne i oružano jer normalnom svijetu nije do rata ali nikad ne možete isključiti par ludih glava ili neko ko je uvezen da uradi nešto evidentno je da međunarodna zajednica nema stav. Svi čekaju šta će Vašington da odluči, a sama ta činjenica je porazna da mi čekamo da neko preko Atlantskog okeana da odluči šta će sa nama i to je dijagnoza i posljedica i naše politike i naših života”, kaže Milko Grmuša, pravnik.
Bivši predsjednik Parlamenta Srpske Igor Radojičić kaže da mnogi potezi vlasti u posljednje vrijeme nisu najbolje rješenje i da bi to moglo da utiče na ugled Republike Srpske.
“Situacija je vrlo teška. Međunarodni položaj Republike Srpske nije dobar. Mi smo čak po onom što se da primijetiti uspjeli da protiv sebe dobijemo skoro sve svjetske centre. Rusija je izrazila razumijevanje ali očekivanje koje je išlo prema Vašingtonu očigledno neutemeljeno”, ističe Igor Radojičić, bivši predsjednik NS RS.
Podršku za sve ove poduhvate Milorad Dodik baš i nema jer od očekivane svesrdne podrške Amerike za sad nema ništa s ozbirom da ni Stejt apartment ne podržava retoriku i Dodikove postupke. Jedina podrška dolazi iz Moskve, ali ona je samo deklarativna.
Kada bi se podvukla crta, očigledno je da su i ovo ponašanje ali i doneseni zakoni potvrda da vlast u Srpskoj ne radi ništa planski i da se zakonska rješenja donose ad hoc u interesu ili zaštitu pojedinaca ili moćnika.
A građani kao da se nalaze u začaranom krugu, iz krize u krizu posljednjih 30 godina, a ovom posljednjom nikad otvorenije Republika Srpska nije dovedena u pitanje kao sada.
BNTV