Podizanje optužnice je idealna prilika Dodiku da se oslobodi Lukača
Ako ćemo praviti političku platformu za rušenje režima onda ona mora biti struktuirana na način da se u njoj nađu bukvalno svi koji imaju svoju vrijednost a koji žele da donesu promjene i obnovu koja nam je itekako potrebna…
SKENER.INFO: Ima li opozicija snage da, s obzirom na katastrofalno stanje u svim oblastima društva preuzme vlast i odgovornost i prije izbora?
GOVEDARICA: Kada je SNSD preuzeo vlast 2006. godine od SDS-a, to se desilo demokratskim putem na bazi izražene volje nove većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske. SDS je tada novu skupštinsku većinu prihvatio na miran i dostojanstven način, kako priliči političkoj kulturi demokratskih država. Nije se SDS u to vrijeme bavio afirmisanjem političkih prebjega koji bi imali zadatak da stvaraju sliku u javnosti kako je opozicija slaba i nesposobna da preuzme vlast. Upravo to danas radi SNSD i na taj način ne dozvoljava da se kreira nova politička atmosfera gdje će se prepakovati skupštinska većina u kojoj će SNSD otići u opoziciju. Dakle, SDS tada nije strahovao od gubitka vlasti kao što danas SNSD paranoično strahuje od odlaska u opoziciju. Zaista djeluje za ne povjerovati da je četvrtina izabranih predstavnika promijenila svoj stranački dres u Narodnoj skupštini. Prema tome, zahvaljući pogubnim mentalitetima i karakterima koji ne mogu ničega da se postide, mislim da nismo u situaciji da prije izbora dođemo do nove skupštinke većine koja bi nagovijestila promjene. Zato ćemo za konačno oslobađanje od režima sačekati do 2022.godine.
SKENER.INFO: Postoji ona stara izreka da se ni jedno carstvo nije srušilo izvana nego iznutra. Shodno tome, kakve su vaše procjene ima li raskola unutar SNSD-a i koliko je on realan? Može li neka grupacija iz SNSD-a otkazati poslušnost svom šefu?
GOVEDARICA: Teza koju ste postavili neki zluradi mogu protumačiti na način da će se raspadom SNSD iznutra urušiti i Republika Srpska. Ali da je Republika Srpska devastirana, to stoji. No, sve se to da ispraviti kada imate odgovorne, dobronamjerne i stručne ljude.
Javna je tajna da su odnosi u SNSD jako loši. To se svakako vidi iz Dodikove želje da on lično bude kandidat za dvije najveće funkcije na narednim izborima. Poslije takve izjave, pitanje je kome on uopšte i vjeruje u SNSD. Vjerovatno malom broju ljudi i užim članovima porodice. Zato je i osmislio projekat ispitivanja imovine, kako bi učvrstio svoju autokratsku vlast i pozvao nepokorne u svojim redovima na ponizno i apsolutno podaništvo. Podizanje optužnice ministru unutrašnjih poslova za ugrožavanje bezbjednosti u ono vrijeme poslanika Stanivukovića je idealna prilika da se Dodik oslobodi Lukača u narednih godinu dana. U takav scenario mogle bi da uplivaju velike ribe iz pravosuđa BiH ako već i nisu uplivale. Naravno, po Dodikovom nalogu a sve pod pričom kako je Lukač ugrozio bezbjednost narodnog poslanika i da tako nešto sud nije mogao tolerisati. Dodik ima osjećaj, ne samo da ga mnogi u stranci ne prate u njegovim aktivnostima, nego ga lično i ugrožavaju, tako da će raskol dobijati sve više na intenzitetu.
SKENER.INFO: Mnogima je nejasno kakav to pokret opozicija sprema i kako će se taj pokret odraziti na samostalnost i autonomiju opozicionih partija?
GOVEDARICA: Koliko sam upoznat, opozicija na svojim zvaničnim sastancima nikada nije razgovarala o pravljenju pokreta, što nije isključeno. Podsjetiću vas, Savez za promjene je bila politička platforma koja je imala zadatak da animira sve zainteresovane političke subjektu u jedan blok kao i sve druge koji ne predstavljaju političke subjekte a imaju određeni vid integriteta i žele promjene. To smo na kraju krajeva imali i u Srbiji svojevremeno kada je rušen režim Miloševića preko političke platforme koja se zvala DOS. Ako ćemo praviti političku platformu za rušenje režima onda ona mora biti struktuirana na način da se u njoj nađu bukvalno svi koji imaju svoju vrijednost a koji žele da donesu promjene i obnovu koja nam je itekako potrebna. Ukoliko pojedinačno budemo pravili političku platformu koja bi mogla da iznjedri neki novi politički subjekt, teško ćemo doći do pobjede i promjena u društvu a to znači da će u tom slučaju isključivo profitirati režim i niko drugi.
SKENER.INFO: Kako gledate na proteste ugostitelja? Razmišlja li opozicija o nekom vidu protesta?
GOVEDARICA: Vidim da se u javnosti čak polemiše kako Horeka nije reprezentativna i kako je Privredna komora ta adresa koja je trebala sa vlastima da pregovara. To je tačno, ali treba biti objektivan i kazati da je naša Privredna komora ćutala i ignorisala problem. Ugostitelji su se organizovali iz jednog jedinog razloga, da traže pomoć od države koja usljed epidemioloških mjera njima zabranjuje rad. Oni u stvari traže da Vlada ima političku kulturu po uzoru na druge zemlje koje u doba ove krize imaju osjećaj za privredu i njene zaposlene radnike. Ako se sjećate, njihovo nezadovoljstvo je krenulo onog momenta kada je Dodik javnosti saopštio da ugostitelji idu u zatvaranje i da im Vlada ne može ništa refundirati. Već sutradan, pošto je uslijedio protest ugostitelja, vlasti su ih pozvale na sastanak i ponudile određena rješenja. Nažalost, danas je vidljivo da su ugostitelji prevareni. Pogledajte kako se Srbija bori protiv ove krize. Oni idu u susret trećem paketu pomoći gdje pomažu preduzetnicima, mikro, malim, srednjim i velikim preduzećima i tačno se zna šta su obaveze države a šta poslodavaca. Tu je svakako pomoć i nezaposlenom stanovništvu kao i najavljena pomoć svim punoljetnim državljanima Srbije. Da ne spominjem primjere nekih drugih zemalja kakve su mjere donošene sa ciljem spašavanja privrede. Naša vlada nije sposobna za neki ozbiljan pristup i djeluje kao da vlast čeka da epidemija i kriza koja nas je zahvatila prođe sama od sebe. I na kraju, ne bih ja u ovom momentu opoziciju gurao u pravcu protesta, iz više razloga.
SKENER.INFO: Vaša ocjena rada Vlade Republike Srpske, Savjeta ministara BiH i Srpskog člana predsjedništva BiH?
GOVEDARICA: Vlada nije u stanju da bez kreditnih zaduženja postigne budžetsku ravnotežu što govori da iz godine u godinu mnogo više trošimo nego što imamo prihode. Resursi nisu stavljeni u funkciju razvoja nego su postali plijen bahatih i privilegovanih. Vlada nije u stanju da izdvoji u epidemiji korone ni minimalan iznos sredstava za privredu, građane i zdravstveni sektor. Srbija je samo za privredu i građane obezbijedila više od 1000 evra po glavi stanovnika a Republika Srpska 18 puta manji iznos po stanovniku. Srbija gradi četvrtu bolnicu za godinu dana a naša vlast je nabavila neki šator koji je nazvan pokretna bolnica i koji je na kraju vraćen kupcu. Predsjedavajući Savjeta ministara ponaša se u potpunosti nezainteresovan za bilo kakav rezultat a što se tiče srpskog člana predsjedništva, kod njega sam zapazio dvije stvari koje imaju nekakav rezultat. Prihvatio je nastavak MAP-a i NATO put i vrlo uspješno je od predsjednika Srbije isprosio najosnovnija sredstva koja su nam bile potrebna u vremenu pandemije. Čak ni najveće njihove pristalice kada bi bili objektivni, i kada bi smjeli na glas komentarisati, poslije svega ne bi im dali prolaznu ocjenu.
Skener.info