
Službenici MUP-a RS štiteći Dodika počinili krivično djelo protiv pravosuđa, prijeti im kazna od jedne do 10 godina zatvora…
Slanje samo tri inspektora pred Administrativni centar Vlade RS u Istočnom Sarajevu sa zadatkom da uhapse Milorada Dodika, iz SIPE pravdaju nastojanjem da se umanji rizik i izbjegne eventualni sukob tokom realizacije naredbi Suda BiH.
Pravni stručnjaci smatraju da je na djelu izigravanje države i zakona i da je rukovodstvo SIPE ovim pokušajem hapšenja samo ispoštovalo formu u namjeri da pokaže kako nešto radi.
– Ako imamo u vidu da se sjedište SIPE nalazi na samo nekih 500 metara od zgrade Administrativnog centra Vlade RS, onda je slanje samo tri ovlaštena službena lica u izvršenje takve službene radnje prema takvom licu, poslije svega što se prethodno dešavalo u najmanju ruku neozbiljno, kaže profesor ustavnog prava Milan Blagojević.
Dodaje da sada imamo novi problem jer su službenici MUP-a RS štiteći Dodika i sprečavajući inspektore SIPE da ga privedu, počinili krivično djelo protiv pravosuđa, za koje je zaprijećena kazna od jedne do 10 godina zatvora.
-Radi se o težem obliku sprečavanja službenog lica u vršenju službene radnje kada je neko spriječio službeno lice u vršenju službene radnje privođenja osumnjičenog lica, objašnjava Blagojević.
Ništa manje od pravnog, važan je i politički aspekt trenutne krize koja je nastala nakon presude Miloradu Dodiku, a koju neki nazivaju ustavnom, ili sistemskom.
– Problem je u kadrovima koji u pravosudne i policijske strukture u posljednjih 20 godina dolaze po političkoj liniji, ističe analitičarka Tanja Topić.
Dalji rasplet događaja u vezi sa pokušajem hapšenja Milorada Dodika i sprečavanjem od strane MUP-a RS, zavisi od Tužilaštva BiH, kojem SIPA podnosi detaljan izvještaj nakon svake akcije. Na potezu je postupajući tužilac u ovom predmetu.
Da li je policija Republike Srpske sprečavanjem SIPA inspektora napravila oružanu pobunu i novo krivično djelo ili je SIPA spašavala svoj obraz
Inspektori SIPA bili su ispred Admnistrativnog centra Vlade Republike Srpske u Istočnom Saraјevu gdјe je bio sastanak predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sa gradonačelnikom i načelnicima opština Istočnog Sarajeva.
“Bila su tri inspektora SIPA-e”, potvrdili su iz Državne agencije za RTRS koji javlja kako su inspektori “došli uručiti nalog Dodiku”.
Kako prenosi RTRS, policija MUP je reagovala i poručila pripadniciam SIPA-e “da to niјe moguće”.
Kako BN saznaje inspektori Sipe su ovim potezom u nezgodnu situaciju doveli pripadnike MUP RS, koji se sada mogu naći pod “zakonskom lupom”, jer je i njihova obaveza da poštuju odluke pravosudnih institucija.
Kako saznajemo, ovo djelo MUP-a RS moglo bi se kvalifikovati kao krivično djelo “Oružana pobuna”, jer su sprečavanjem pripadnika SIPA-e da uhapse Dodika, pripadnici MUP-a RS pomogli izvršiocima krivičnih djela.
“Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA bili u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi sa neizvršavanjem odluke Ustavnog Suda BiH. Pokušali smo realizovali naredbu ali su pripadnici SIPA spriječeni od strane MUP-a RS”, kazala je za N1, Jelena Miovčić, portparolka SIPA-e.
Dodik se nalazi na centralnoj potjernici i određen mu je pritvor u trajanju od 30 dana. Na potjernici se nalazi i Nenad Stevandić i Radovan Višković.
Nezavareni šahtovi, Udica i “Uskrsnuće” OHR-a
Dramatična su posljednja 24 časa; Ne zato što je iko vjerovao da šest inspektora SIPA može uhapsiti Milorada Dodika, koliko zbog brutalnog, nasilnog odgovora pripadnika MUP RS.
Inspektori koji su došli da “uhapse Dodika” bili su “udica” koju su prvi ljudi MUP RS, ministar Siniša Karan i direktor Policije Siniša Kostrešević, zagrizli do krvarenja.
Zaprijetili su upotrebom oružja, što je bilo sasvim dovoljno da inspektori SIPA konstatuju da su izvršili zadatak, povuku se i podnesu krivične prijave Tužilaštvu BiH protiv novih tridesetak osoba, redom pripadnika MUP RS, zbog oružane pobune.
Uz to, SIPA je i na opisani benigni način pokazala da je pokušala uhapsiti Dodika ali to je mnogo manje bitno od silovitog odgovora na koji su naišli.
Svima je sada jasno da je Dodik spreman proliti krv, samo da ne bi dospio iza rešetaka. Takva slika je otišla u svijet.
Slika do zuba naoružanih specijalaca, žandarmerije, policije, sa dugim cijevima…
Takva slika je poražavajuća za Dodika i njegove navodno mirnodopske namjere, koje on, svako malo, ističe a ogroman broj policajaca koji ga je čuvao, blokade ulica u Lukavici, potom i na Palama samo su MR njegovog ogromnog straha od odgovornosti za djela koja je sam inspirisao i počinio.
Pripadnici MUP RS napravili su bezbjednosni propust – nisu zavarili šahtove ali vjerujem da sljedeći put to neće izostati.
Nije realno vući sa sobom tako veliki broj policajaca koliko ih se od sinoć do danas našlo u krugovima oko Dodika, svjestan je toga i njihov šef.
Dobar dio njih sada će da strahuje od privođenja a njih neće imati ko da zaštiti. Ukoliko se budu štitili sami, izazvaće velike incidente i dodatno opteretiti Dodika.
Već je ogroman broj osoba na listi za privođenje, koje je Dodik namjerno uvukao samo da bi ostvario lične interese i opstao na vlasti. Njih je i za najmanju ponudu koja bi mu odgovarala spreman pustiti niz vodu.
Sva Dodikova pljuvanja u posljednja 24 časa neće promijeniti sliku njegove slabosti i straha – da primorava nekoliko stotina policajaca da ga čuvaju.
Ipak, važnije od rečenog je da je Kristijan Šmit, visoki predstavnik, ponovo upotrijebio Bonska ovlaštenja i zabranio finansiranje SNSD-a i “Ujedinjene Srpske” iz svih budžeta.
Nije stvar u novcu za koji će ove dvije stranke biti uskraćene, već u činjenici da je Šmit dobio podršku EU i SAD za upotrebu Bonskih ovlaštenja.
Na taj način potvrđena je namjera Zapada da OHR i dalje ostane značajan politički činilac u BiH, ali i namjera da Bonskim ovlaštenjima dodatno sabije Dodika u ćošak. I ne samo njega.
Procesi teku. Dodik i dalje traži sagovornika ali njega nema ni na horizontu a njegov manevarski prostor je sve uži i uži.
BNTV / Slobodan Vasković