23/11/2024

Nesuvisle izjave, bahato pokazivanje sile, tragikomični gafovi tokom predizbornog cirkusa… širok je repertoar poteza kojima su nas političari brukali pred svijetom…

 

Nije lako izdvojiti top 10 blamaža godine, ali epitet skandala nad skandalima po mnogima je rezervisan za famoznu “zlatnu ikonu”, koju je predsjedavajući Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, zaobilazeći sve protokole, poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu.

Da li je u pitanju nacionalno blago Ukrajine od neprocjenjive vrijednosti, relikvija iz Luganjska stara 300 godina, koja je ukradena, ili oteta, pa je u BiH stigla kao ko zna čiji ratni plijen? Ili se radi o bezazlenoj “osveštanoj porodičnoj ikoni”, kako su saopštili iz Dodikovog kabineta?

Odgovor će dati Tužilaštvo BiH, koje je “formiralo predmet”. Ili ipak neće? Uostalom, koju je ozbiljnu aferu, posljednjih godina, raščivijalo Tužilaštvo BiH.

FOTO: SRNA

U svakom slučaju, ovo je skandal međunarodnih razmjera. Jer, da je u pitanju tek puko ogovaranje i politička podmetačina, ne bi Lavrov vratio poklon, uz zahtjev da sve to ispita Interpol.

Još je jedna “lijepa” vijest iz BiH dospjela u svjetske medije. Nasred Trga Krajine u Banjaluci pred TV kamerama uhapšen je jedan od lidera neformalne grupe “Pravda za Davida”, dok je, sa još dvoje aktivista, davao izjavu novinarima. Obrazloženje policajaca na terenu je bilo da su “odbili da se raziđu” sa “neprijavljenog skupa”. Nakon Perduva je uhapšeno još devetoro “pravdaša”, neki od njih čak i na autobuskom stajalištu, dok su čekali prevoz.

Bez ijednog “papira” i, kako će se ispostaviti, bez kakvog osnova, satima su držani u pritvoru, da bi u gluvo doba noći, oko dva ujutru, bili pušteni.

FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

Srećom po “pravdaše” to se dešavalo u julu, kad je u Srpskoj već bilo ukinuto vanredno stanje i policijski čas, pa su bar mogli s mirom otići kućama, bez straha da će ih pojuriti do zuba naoružani specijalci.

Policijski čas, u cilju sprečavanja širenja korona virusa, uveden je u RS 21. marta. Još iste večeri, u 22 časa, na ulice su uz redovnu policiju izašli su i specijalci i pripadnici Žandarmerije naoružani dugim cijevima.

Kakva je to epidemiloška mjera i zašto je MUP RS na “nevidljivog neprijatelja” krenuo dugim cijevima, mnogima nije bilo jasno, ali je resorni ministar Dragan Lukač imao objašnjenje.

– Policajci će nositi oružje s dugim cijevima ne da ga upotrijebe protiv građana, nego zato što su tako obučeni. Građani ne treba da birnu, metak nije u cijevi, ni prst na obaraču – rekao je Lukač.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ali, čak su i duge cijevi brzo pale u zaborav pred navalom svakojakih drugih korona skandala. Jedan od najupečatljivijih bijaše korona dernek u Sarajevu. Nije to bila jedina korona žurka, na kojoj su moćnici pokazivali da, ni u epidemiji, nismo svi jednaki, ali je bila spektakularna.

Nakon ove terevenke ni najveći skeptici nisu mogli tvrditi da se “reprezentativci” Republike Srpske ne osjećaju bezbjedno u “političkom Sarajevu”, jer za istim stolom, dakako bez maski i distance, našle su se estradne folk zvijezde Halid Bešlić i Šerif Konjević, biznismen Zijad Belkić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac.

FOTO: KLIX.BA/YOUTUBE/SCREENSHOT/SINIŠA PAŠALIĆ/RAS KOMBO

Pjevačici Slađani Mandić, koja je takođe zabavljala visoke goste i koja je objavila snimak sa derneka, valjalo bi dodijeliti neku nagradu za transparentnost. Jer, da se čekalo da po službenoj dužnosti odreaguje policija ili inspekcija, ovaj skandal vjerovatno ne bi ni bio otkriven.

Bilo je i drugih korona blamaža. Evo, recimo, kako su se ponašali poslanici u entitetskim parlamentima dok se narod patio s epidemijom.

Na onlajn sjednici Parlamenta Federacije BiH poslanik Suad Kaknjo uhvaćen je kako usred diskusije spava, a pomoćnik federalnog ministra saobraćaja, Željko Matoč, pred laptopom je sjedio u potkošulji. Matoč je tako u negližeu, tokom sjednice večerao, a građani su sve to mogli pratiti u direktnom prenosu.

I građani RS su imali priliku da prate parlamentarni korona šou.

FOTO: NSRS

Tokom vanredne sjednice, na kojoj se 1. juna pod maskama raspravljalo o „Rezoluciji o poštovanju žrtava fašističkog režima i pokreta“, dvojica poslanika iz Bijeljine, Tomica Stojanović (SDS) i Nedeljko Ćorić (SNSD), fizički su nasrnuli jedan na drugog.

Zasigurno bi izbila tuča da ih nisu rastavili drugi poslanici. Ćorić i Stojanović se nisu dohvatili zbog četnika i partizana, nego iz sasvim drugih razloga. Zakuvalo se kada je poslanik SDS Nebojša Vukanović pitao gdje je novac i oprema, koja je trebala da stigne u bijeljinsku bolnicu.

I federalni premijer Fadil Novalić je imao svojih korona bisera, od nemuštih izjava u vezi s aferom “Srebrena malina”, odnosno “Kineski respiratori”, do karakterističnog govora tijela. Hit na društvenim mrežama je bio momenat kada Novalić, u jeku epidemije, nikako ne uspijeva da na lice stavi masku.

FOTO: N1INFO/SCREENSHOT

Na kraju su mu u tom komplikovanom poslu pomogli ljudi iz njegovog obezbjeđenja.

A tek šta se dobije kad se ukrste korona, korupcija i kampanja! Bilo je u predizbornoj kampanji i psovki i prijetnji i seksističkih komentara, a kandidat BPS za načelnika Kalesije Izet Paloš je, ni pet ni šest, na TV debatu došao – pijan. Ipak, glavna skandal majstorica je bila Elzina Pirić, poslanica Parlamenta FBiH iz PDA, koja je na jednom predizbornom skupu priprijetila političkim protivnicama da će ih, ako pobijedi, “sve priključiti na Fadilove respiratore”. Aludirala je, naravno, na neispravne respiratore iz Kine.

BiH se protekle godine borila i s migrantskom krizom, a ministar bezbjednosti BiH Selmo Cikotić je, umjesto rješenja za tu krizu, ponudio nekoliko živopisnih izjava.

Cikotić je tako rekao da je deportacija migranata u zemlje porijekla “zanimljiva i seksi ideja”, ali da ju je teško provesti. Uz to je ustvrdio da BiH ima koristi od migranata, jer, kad već nema turista, oni su ti koji povećavaju potrošnju i tako pomažu domaćoj privredi.

I na kraju, ono čuveno pitanje: “Đe pečat?”

FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kada se u januaru 2020. njegova Vlada zaljuljala, tadašnji premijer Kantona Sarajevo Elmedin – Dino Konaković je jednostavno “zarobio” pečat Vlade! Tako je, kako reče, “pečat sakrio od bande” i spriječio da ga “zloupotrijebi nova skupštinska većina”. Politički protivnici su ga, međutim, optuživali da je sakrio pečat kako bi se još malo zadržao u fotelji.

Topić: Smišljeni koraci

Politička analitičarka Tanja Topić ocjenjuje da su, kako je rekla, “poklanjanje ukradene ikone” i “napad na virus dugim cijevima” apsolutni favoriti među skandalima, koji 2020. zadesili BiH.

– Nikako te slučajeve ne bih nazvala blamažama. Blamaža je preblaga riječ za to, jer se ne radi o nekom slučajnom gafu, nego o smišljenim koracima, koji svjedoče o tragikomičnom odnosu naših vladara prema građanima. Ti skandali su duboki izraz političkog mentalitera u BiH i bezdana u koje društvo tone – kaže Topićeva.

Dodaje da je najgore što iz ova dva skandala njihovi vinovnici nisu ništa naučili.

– Naprotiv, nekritička samorefleksija i narcisoidnost su obilježja ovih poduhvata. Njihov osjećaj sile i moći nastavlja da se širi i u nemuštim objašnjenjima, ćutanju i očiglednom nesuočavanju sa samim sobom – zaključuje Topićeva.

Srpskainfo.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PRAVDA - ISTINA