Jednom rukom ih tapše a drugom udara s leđa…
Godinama Milorad Dodik svoje političke partnere iz vladajuće koalicije, jednom rukom tapše po ramenu a drugom nemilosrdno udara s leđa. Da li se isto događa i sa nedavno uhapšenim Nenadom Nešićem, šefom posrnulog DNS-a i ministrom bezbjednosti BiH, čije hapšenje je Dodik nazvao progonom kadrova iz Republike Srpske?
Na vijest o privođenju Nenada Nešića Milorad Dodik iz bolesničke postelje lije krokodilske suze. Prije četiri godine, isti Dodik je javno prozivao Nešića zbog korupcije i bahatog šutanja hrpe novca na privatnoj zabavi.
Nije se Dodik zaustavio samo na rekla – kazala, nego je pozvao istražne organe da rade svoj posao.
Pritisnut dokazima, Nešić se naprasno razbolio i napustio mjesto v.d. direktora Puteva RS ali i vladajuću koaliciju. Dodik je čvrsto obećao da sa njim više ne želi da ima posla.
Dodik rekao – pa porekao. Samo dvije godine je trebalo da oprosti Nešiću i vrati ga u vladajuće jato.
Na opšte iznenađenje, od izvikanog kriminalca, Nešić je dospio do pozicije ministra bezbjednosti, danas progonjenog Srbina u Sarajevu.
U ovom trenutku nikom nije jasno da li je Dodik svjesno prepustio pravosuđu BiH da u Nešićevom slučaju uradi ono što pravosuđe Republike Srpske nije smjelo ili htjelo a možda su se stvari ipak samo otele kontroli!?
Prije samo četiri godine predsjednik Milorad Dodik je na pres konferenciji do detalja ogolio teške koruptivne radnje Javnog preduzeća „Putevi Republike Srpske“ na čijem je čelu bio Nenad Nešić
Tada je predsjednik RS Milorad Dodik detaljno govorio i kako „pripadnici grupe DNS iz Istočnog Sarajeva“ svoju bahatost pokazuju šutirajući novac.
Dodik je dakle još prije četiri godine potvrdio i da su o svemu upoznate bezbjednosne agencije u BiH.
– Došle su informacije da postoji bahatost, postoje monopoli, postoji samo jedna firma preko koje idu sve nabavke prema putarskim preduzećima, da se ne plaća dok se ne da reket.
„Putevi“ su jednom čovjeku trebali da plate 700000 maraka i on je čekao dva mjeseca dok nije platio 200000 maraka reketa da bi dobio svoj novac.
To je stvar nadležnih organa, nije moja. To su neprihvatljive stvari, ja ne želim da budem dio te politike – tvrdio je onomad Dodik.
No, vremena se mijenjaju, pa je tako Dodik juče na društvenim mrežama komentarisao akciju hapšenja Nenada Nešića ocijenivši da „ovakav način rada Tužilaštva BiH predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije“.
Tužilaštvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom.
Ukoliko postoje sumnje da je bilo nezakonitih radnji, taj postupak treba da se vodi u skladu sa zakonom, a ne da se od njega pravi medijski spektakl i predstava za javnost – napisao je Dodik.
Nešić izvukao više od milion maraka od Pandurevića
Tužilaštvo je predložilo određivanje jednomjesečnog pritvora a razlog i sam činjenični proces, pojasnila je tužilac Bojana Jolović.
Ona je rekla da konkretne dokaze nisu mogli da dostave i odbrani jer bi se oni mogli ugroziti od drugih osoba koje su pod istragom.
Navela je da predmet iz 2019. godine, kada je SIPA primijetila sumnjive transakcije Esadu Avdiću.
Istragom se došlo do mnoštva fiktivnih poslova povezanih sa Sanjinom Avdićem.
Preko njegovih fiktivnih, pravnih lica su se isplaćivala sredstva fizičkim licima. To se sve dešavalo i u FBiH i u Republici Srpskoj, što je ona navela kao argument za nadležnost Tužilaštva i Suda BiH.
Kada je proširena istraga, došlo se i do preduzeća “Romanijaputevi”.
Iz “Romanijaputeva” isplaćeno je više od 300000 KM raznim licima, poput već navedenih Esada i Sanjina Avdića za fiktivne pravne poslove.
Direktor “Romanijaputeva”, Mirko Pandurević rekao je Sanjinu Avdiću da je dobio tender od preko 2 miliona KM i da je potrebno da izvuku 10 odsto, kako bi se to predalo Nešiću, tvrdi tužilac Jolović.
Kako je navela tužilac Bojana Jolović, kontakt osoba za prebacivanje tih sredstava bio je Mladen Lučić, vlasnik kompanije “Legend”.
Tužilac je pojasnila da je Pandurević priznao da je od Nešića 2016. godine dobio ultimatum da iz ugovora mora izvući 10 odsto.
Inače će kasniti uplate. Pojasnila je da su Avdić i Pandurević sve priznali.
Tokom jednog razgovora koji je prisluškivan tokom posebnih istražnih radnji, utvrđeno je da je Pandurević u kancelariji rekao da :
“Deset posto je morao dati, nije mu ništa od toga vraćeno a da se oni refenaju”.
Dodaje da je interesantno da kada je zaposlena u “Romanijaputevima” došla na saslušanje u Tužilaštvo, isti dan su se sastali Lučić i Pandurević.
Tužilaštvo smatra da je Lučić imao ulogu pomagača, da je trebalo da pronađu firmu preko koje će se izvlačiti novac i dati novac Nešiću.
Kao dokaz je navela i sastanke u hotelu „Espana“ u Istočnom Sarajevu.
Jolović je pojasnila da je Pandurević godišnje uplaćivao oko 250000 KM, što na kraju dovodi do cifre od više od 1 miliona KM.
Tužilac je ispričala da je novac ostavljan u kancelariji Nešića, na parkingu, u kafanama, na Jahorini a sve to je potvrdio Mirko Pandurević, prenosi Avaz.
Kako prenosi N1, odbrana se usprotivila određivanju pritvora te će sud odluku donijeti u zakonskom roku.
Osim Nešića u akciji Tunel 2 uhapšeni su i Mladen Lučić, vlasnik firme Legend, direktor JP Putevi RS-a Milan Dakić, generalni direktor Romanijaputeva Mirko Pandurević, rukovodioci u JP Putevi RS-a i to izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove Srđan Mijatović, te Cvijetin Milivojević i Mladen Čajić.
BNTV