Dodikovi hvalospjevi o ljudima iz SAD…
Lesi se vraća kući. Strah i sankcije očigledno čine čuda, pa se višegodišnje najave separatizma i secesionizma, iz visokih tonova odjednom spuštaju na niske, koji se zalažu za utopiju u Bosni i Hercegovini.
Strah od gubitka moći, novca i privilegija natjerao je Milorada Dodika da piše hvalospjeve o ljudima iz Sjedinjenih Američkih Država, iako bi sve druge, da je obrnuta situacija, nazivao izdajnicima i stranim plaćenicima.
Iako nenajavljena, posjeta prvog obavještajca SAD-a uznemirila je političke duhove u Republici Srpskoj. Puzanje pred šefom CIA-e i sastanak na kome je bio i toliko mrzak američki ambasador Majkl Marfi, visoki zvaničnici Srpske bi izgleda najradije prespavali.
Jedna od tema prilikom susreta Željke Cvijanović i druga dva člana Predstjedništva BiH sa Majklom Marfijem i Vilijamom Bernsom je bila i secesionistička politika Milorada Dodika. Da je posjeta direktora CIA-e natjerala Dodika da podvije rep, jasno je kao dan.
“Već deset godina govorim da Republika Srpska nema plan za secesiju. U krugovima međunarodne zajednice se zna šta je secesija i uspjeli su konstrukcijom medijske propagande da to nametnu. Republika Srpska nije nikada i nema plan o secesiji”, rekao je Milorad Dodik.
Početkom juna Milorad Dodik je, po ko zna koji put, najavio ocjepljenje Republike Srpske. Očigledno svjesan da se malo zaigrao, shvatio je vrlo ozbiljno neuobičajenu diplomatsku aktivnost glavnog američkog obavještajca, pa se vratio na fabrička podešavanja.
Ona koja su ga nekad nazivala svježim daškom vjetra na Balkanu. Da je direktor CIA-e, došao sa domaćim zadatkom i jasnim porukama, indirektno i nespretno je potvrdio Radovan Višković.
“Vidjeli ste da je to bilo kratko i da u suštini čovjek nije ni dao izjavu poslije svih tih sastanaka. Koliko ja imam informacije, nije to toliko loše koliko se želi predstaviti, po Republiku Srpsku, nego naprotiv, održane su lekcije i nekima drugima u BiH.”, poručio je Radovan Višković.
Iz opozicije pitaju ko je sada strani špujun i izdajnik i kako bi se etiketirali lideri opozicije da su bili na mjestu Željke Cvijanović i da oni hvale na sva usta američkog obavještajca?
“Da se neko iz opozicije slučajno sastao sa nekim službenikom a kamoli direktorom CIA-e, vjerujem da bi bio uhapšen i da bi 10 dana bile vanredne vijesti na režimskim medijima o stranim plaćenicima i izdajnicima. Vidim da je Željka bila vrlo snishodljiva, ponizna, njena grimasa mnogo toga govori, prije svega o njihovoj zabrinutosti”, poručuje Nebojša Vukanović.
Ali pošto je finansijska slavina očigledno zavrnuta i pojavila se direktna prijetnja krupnom kapitalu i finansijskim bedemima kojima se okružio, Milorad Dodik je okrenuo političku ploču.
“Indikativno jeste da oni čija su usta puna protiv ovih i onih ambasadora sada sjede s njima. Ali još je indikativnije što predsjednik RS nakon toga izgovara pa naša politika nikada nije bila politika secesije. Pa to je jedna od rijetkih istinitih rečenica koje sam čuo od predsjednika Republika. Zaista nikad nije njegova namjera ni bila to, ona iskrena, politička”, kaže Milan Miličević.
“Nikakve patriote oni nisu. To što ulaze u sukob sa svakim, što vode antizapadnu i antievropsku kampanju, i prave histeriju, to SNSD radi da zaštiti samo sebe. I ključna je stvar što je narod vidio da su oni lopovi, da je Srpska pokradena. Razotkriveni su skroz”, poručuje Igor Crnadak.
Da li se to Dodik puzeći približava novoj američkoj administraciji? Bilo kako bilo, disciplinovanje Milorada Dodika je očigledno uspjelo, jer je predsjednik RS utihnuo. A sa njim i njegovi sljedbenici.
BN