
Dugovi RS stižu na naplatu – problem je kako sve to otplatiti…
Aktuelna vlast politiku vodi do danas do sutra.
Tako vode i ekonomsku politiku koja je ozbiljna stvar, izjavila je u rubrici „Bez uvijanja“ Jutarnjeg programa BN TV, Jelena Trivić, predsjednik Narodnog fronta. Ekonomska politika, kaže, mora da se planira, za šta su potrebne stabilne političke prilike.
Nedavna otvorena sjednica Vlade smišljena je sa jednom težnjom da ispričaju narodu kako je sve bajno i sjajno, da je RS na istorijskom minimumu zaduženosti, izjavila je u rubrici „Bez uvijanja“ Jutarnjeg programa BN TV, Jelena Trivić, predsjednik Narodnog fronta.
Stvarnost je, kaže, takva da je Srpska dvostruko zaduženija od Federacije BiH ali da je veći problem kako otplatiti dug.
„Svake godine dospijeva oko milijardu u kritičnim godinama evo sledeće godine milijarda i šesto miliona dospijevaju obveznice sa Londonske berze koje su emitovane 2021. sada dospijevaju u 2026. godine.
Zato je drama svake godine gdje su prijatelji, jer treba milijardu i 600 da se servisira dug kako se ne bi ugrozili ostali budžetski korisnici, jer tek kad se otplati dug onda idu penzije, plate, ono sve čime se održava socijalni mir“, kaže Trivićeva.
Politička situacija u BiH nije dobra. Ključni generator krize je Milorad Dodik i oni koji ga podržavaju.
Potreban nam je društveno politički reset, jedan diskontinuitet sa politikom aktuelne vlasti, izjavila je u rubrici „Bez uvijanja“ Jutarnjeg programa BN TV, Jelena Trivić, predsjednik Narodnog fronta.
“Neizvjesnost u kojoj se nalazimo nije dobra ni za političke ni ekonomske prilike ali ni po zdravlje ljudi.
Građani su zabrinuti a povod za brigu daju političari svojim postupcima.
Generator krize je Milorad Dodik i kao takav ne može se sada pojavljivati u ulozi spasioca i pregovarača jer donošenjem zakona o zabrani djelovanja pravosudnih institucija BiH i SIPA na teritoriji RS, pređene su crvene linije, smatra Jelena Trivić.
Time je kaže nanijeta šteta Republici Srpskoj.
Ističe da Srpska ima ustavne nadležnosti garantovane Dejtonom, koje ovakvom hazarderskom politikom mogu biti dovedene u pitanje.
„Čega se bojim i to sam napisala, da posle ovih Dodikovih poteza koji su radikalni, neko kaže separatistički, on će reći nisu separatistički, dobijemo jedan duh koji će doći iz nekih krugova u Sarajevu ili iz međunarodne zajednice, znate da bismo prevenirali buduće takve poteze, hajde da stavimo jedan osigurač na sve to pa da razmišljamo da li RS ima previše tih svojih ustavnih nadležnosti“, kaže Trivićeva.
Komentarišući proglašavanje njemačke ministarke nepoželjnom osobom u RS, Trivićeva kaže da je to licemjerje aktuelne vlasti koja smatra da samo oni imaju ekskluzivitet da se sastaju s kim hoće a da se to spočitava opoziciji. To može donijeti loše posljedice po Srpsku. Zbog svih dosadašnjih šteta, brojnih afera, potreban je otklon od aktuelne vlasti.
„Potreban je jedan društveno poltiički reset, jedan diskontinuitet potpuni sa politikom aktuelne valsti i u političkom i u ekonomskom smislu“, kaže Trivićeva.
BNTV