
Milioni su izvlačeni pod maskom lobiranja za RS…
Milorad Dodik na sada već izvjesnom kraju svoje političke karijere spreman je na sve pa i da one koje je do juče nazivao neprijateljima, proglašava za prijatelje. Nekada miljenik zapada, Dodik je danas osoba sa kojom na međunarodnom planu više niko ozbiljan ne želi da razgovara.
Republika Srpska trenutno ima osam predstavništava u svijetu i to u Srbiji, Belgiji, Austriji, Njemačkoj, Grčkoj, Rusiji, SAD-u i Izraelu. Početkom februara Vlada je donijela odluku o otvaranju noovog predstavništva u Francuskoj.
Građane Republike Srpske ova diplomatska mreža godišnje košta oko 10 miliona maraka. Nepoznata količina novca odlazi i na lobističke kuće.
„Vidjeli smo da je unatoč tom jednom kontinuiranom angažmanu jednostavno došlo do stavljanja pod sankcije gotovo kompletnog političkog vrha i rukovodstva Republike Srpske. Ako bismo na vagu stavili iznos utrošenih sredstava za lobiranje, a nasuprot tome rezultate koje smo dobili, onda vidimo da se nalaze u velikom i debelom minusu“, kaže politički analitičar Tanja Topić.
Dolazak bivšeg gradonačelnika Njujorka Rudolfa Đulijanija na skup podrške Miloradu Dodiku plaćen je između 35 i 50 hiljada dolara, što se vidi i na zvaničnom sajtu lobističke kuće.
„Nevjerovatno je da se sva diplomatska aktivnost Milorada Dodika svela na to da dovede nebitnog starca koji je ušao u devetu deceniju života da ovdje dolazi sa svojom svitom i uzima novac.
On nesretnik nije ni znao gdje je došao, ovdje su ga vodali po Narodnoj skupštini da drži neke besmislene govore o tome kako smo mi vjekovi prijatelji sa Amerikancima koji su nas bombardovali, a javnost treba da zna da je taj Đulijani bio zagovornik bombardovanja Republike Srpske i Srbije.
On je tražio od Klintona da pokrene i kopnenu intervenciju 1999. godine na Srbiju“, podsjeća Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red.
Dodikov igrokaz proslave pobjede Donalda Trampa i nošenje crvenih kačketa iz kampanje američkih predsjedničkih izbora obično je zamajavanje naroda, jer SAD ne mijenjaju svoju spoljnu politiku preko noći, smatra šek Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga.
“Stavljanje kačketa kao da ste malo dijete u vrtiću i postavljanje američkih zastava jeste cirkus koji za cilj ima zabavu širokih narodnih masa, kako bi se pažnja skrenula sa pravih društvenih problema. Rezultat Dodikovog cirkusa jeste da je State Department pozdravio presudu Ustavnog suda BiH“, kaže Bodiroga.
Spoljna politika domaće vlasti bazira se na dnevnopolitičkim potrebama a ne na dugoročnim strateškim ciljevima, kako bi po pravilu trebalo, kaže diplomata i publicista Branko T. Nešković.
„Za neke promjene tih politika i odnosa će se morati mijenjati ljudi i odnos u tom predstavljanju. Tome se mora posvetiti mnogo više pažnje nego do sada.
Ne može se voditi računa o predstavljanju zemlje dan pred neke probleme, pred neka dešavanja ili lobirati na sedam dana prije nekog događaja. To je dugoročan proces“, objašnjava Nešković.
Diplomatija je tu da štiti i brani zajedničke interese svih građana jedne zemlje. Interes Republike Srpske jeste da nas svijet vidi u mnogo boljem svjetlu nego nas gleda sada, jer mi i jesmo puno, puno bolji od onog kako nas svijet u ovom trenutku vidi, zaključuje Nešković.
BN