
Dodik u problemu – da li zbog ovoga zabranjuje rad SIPE i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj…
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a, ma kako se god činilo drugačije, da je povrijeđen, ljut, osvetoljubiv, sve radi smišljeno i planski. Smišljeno i tempirano je vrijeme kada će biti usvojeni i zakoni u NSRS kojima se SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH zabranjuje djelovanje u Republici Srpskoj.
Povod je, prvostepena presuda, kojom je osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrana obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Po pravosnažnosti, Dodik neće moći obavljati nijednu funkciju i zato mu je boljka Sud BiH.
Ali, Dodik je, bio svjestan i znao je da će biti osuđen. Međutim, sve govori u prilog tome da je pripremio teren, uz pomoć saradnika koje vuče sa sobom u nova krivična djela, za druge istrage kako bi neutralisao druge ozbiljnije predmete i postupke pravosudnih organa.
Dodika, u stvari, muče druge brige koje mu zadaju ozbiljnu glavobolju. Sve da ga i pravosnažno osude, lider SNSD-a neće u zatvor, jer kaznu može otkupiti – što dobra zna.
Ali, ‘omča oko vrata’ mogla bi mu biti istraga Tužilaštva Bosne i Hercegovine u predmetu “Vila Dedinje”, gdje predsjednik Republike Srpske osumnjičen za korupciju u aferi teškoj 1,4 miliona KM.
Dodik je u Tužilaštvu prije dva mjeseca trebao biti ispitan na nove okolnosti Tužilaštva ali se tada zbog operacije i bolovanja, ‘izvukao’.
No, da je Dodik nakon operacije zlupotrijebio ‘bolovanje’, potvrdila je njegova izjava od prošle sedmice. Odgovorio je zašto nije dolazio na ročišta. Tada je napao “ljekara muslimana i SDP-ovca” Harisa Vranića, koji je vještačio njegovo zdravstveno stanje i utvrdio da je sposoban da prati suđenje.
“Mogao sam ali je naša strategija bila pružimo i njima šansu sačekajmo neutralno vrijeme, mijenja se politika i situacija.
Dodik je, tako smišljeno izbjegavao ročišta. Sada želi odbaciti odluke Suda i Tužilaštva na području RS kako bi svaka nova istraga i proces protiv njega bio obesmišljen, ne zbog Visokog predstavnika i njegovih odluka, nego zbog poteza koje je ranije radio, mimo zakona i procedura.
Tužilaštvo BiH Dodika u predmetu „Pavlović banka“ zvanično sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja i pranje novca zbog čega je u martu 2022.godine i ispitan.
Dodik je vilu u naselju Dedinje, podsjećamo, kupio 14. maja 2007. godine za, kako je tada rečeno, 750.000 evra. Tada je tvrdio da je nekretninu platio novcem od kredita u Pavlović banci, međutim, kako se na kraju ispostavilo, kredit u toj banci podigao je tek godinu kasnije, tačnije 27. juna 2008.godine.
Osim toga, utvrđeno je da je zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS, i to dok je bio premijer Republike Srpske. Dodik je negirao ove navode i tvrdio da je sve uradio prema zakonu te da mu “pakuju stranci“.
Za ovo krivično djelo, mogao bi biti osuđen i presuđen na višegodišnju robiju, bez prava otkupa kazne. Toga je itekako svjestan.
Izolovat ćemo Dodika i sačekati pravi trenutak da dođe pred lice pravde
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik potpisao je ukaze o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva BiH, SIPA-e i VSTS BiH na području tog bh. entiteta.
Njegov potpis je uslijedio nakon što Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS nije tražio ocjenu ustavnosti ovih zakona na ustavnom Sudu RS.
Zakone je usvojila Narodna skupština na sjednici 27. februara.
Dodik je poručio da je uvjeren da u novoj konstelaciji odnosa na globalnom niovu, da SAD i drugi neće više pružati podršku stvaranju, kako je rekao, nemogućih država i vještačkih nacija.
Pozvao je ljude u BiH da ostanu mirni i stabilni, a vlastima u FBiH je poručio da ne šalju nikog u RS.
Zakoni koje je potpisao bit će u petak objavljeni u Službenom glasniku RS.
Dodik kaže da će odmah nakon objavljivanja stupiti na snagu.
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović pripremio je zahtjeve za ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu BiH, zakona koje je usvojila NSRS. Apelaciju će sa čelnicima Parlamentarne skupštine BiH Denisom Zvizdićem i Kemalom Ademovićem uputiti čim sporni zakoni budu objavljeni u Službenom glasniku.
Gostujući u Vijestima Al Jazeere ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kaže da očekuje da će Sud “ove besmislene i antiustavne zakone staviti van snage” i da će apelanti tražiti mjeru osiguranja koja znači da se automatski ne primjenjuju.
“Oni koji nastave primjenjivati takve neustavne zakone izlažu se još većim problemima.
“Trenutno su [Milorad] Dodik, [Radovan] Višković i [Nenad] Stevandić počinioci teškog krivičnog djela po mom tumačenju. Dakle, klasičnog udara na državu Bosnu i Hercegovinu i podrivanje Dejtona i sigurno će ih institucije naše zemlje procesuirati”, kaže Konaković.
Konaković kaže da “Dodik prijeti i ispred sebe kao živi štit stavlja i entitetske institucije i ljude koji rade u institucijama.”
“Prijeti i Srbima koji žive u Republici Srpskoj, ugrožava njihovu egzistenciju i time zapravo pokazuje da je ovo pokušaj odbrane njegovih ličnih interesa na štetu svuih ljudi”, dodaje Konaković.
Konaković kaže da će institucije BiH djelovati trezveno, i poštujući procedure i zakone “ovu stvar dovesti do kraja”, kao i da neće “bezglavo juriti u neku vrstu mogućeg konflikta, jer Dodik upravo to priželjkuje”.
Objašnjava kako će zabraniti putovanja Dodiku i njegovim saradnicima: “Izolovaćemo Milorada Dodika i njegove saradnike na jednom malom prostoru i sačekati pravi trenutak da oni dođu pred lice pravde”.
Dodik će se neko vrijeme moći kretati, kaže Konaković ali dodaje da će biti bjegunac u svojoj zemlji. “Taj put u Beč mogao bi biti njegovo zadnje putovanje na teritoriji Evropske unije”, kaže Konaković.
Mnogo je hladnih i pametnih glava na političkoj sceni BiH, kaže Konaković, i “ne može nas Milorad Dodik uvući u svoje scenarije”.
“Očigledno je riječ o čovjeku koji u ruci drži neku političku bombu, izvukao je osigurač, i spreman je nanijeti štetu i sebi i ljudima oko sebe i cjelokupnoj političkoj sceni u Bosni i Hercegovini. S pravom su ljudi donekle zabrinuti, ovo je jedna od najtežih kriza u BiH uzrokovana monopolom jednog čovjeka koji gubi poluge upravljanja i koji pravi problem”.
Ipak, institucije BiH su dovoljno jake da ne bude težeg konflikta, naglašava Konaković.
Što se tiče tiče kontakta sa predstavnicima međunarodne zajednice, Konaković kaže da je sa svima u kontaktu, i naglašava da se može očekivati posebno snažna reakcija međunarodne zajednice.
“Posebno će biti zanimljivo posmatrati reakcije Dodika kada vidi da ne postoji podrška, osim nekoliko vjernih prijatelja. Ostatak civiliziranog svijeta reći će mu jasno ovih dana šta misli a naravno djelovaće u postupcima koji će čini mi se, bh. entitet Republika Srpska staviti u najdublju izolaciju ikad”.
Dodik teško izvrijeđao Ćuluma
Milorad Dodik, udarom na Tužilaštvo i Sud BiH, kao i na Sipu, pokušava spriječiti procese protiv najbližih saradnika koji su odgovorni za donošenje neustavnih zakona u Narodnoj skupštini RS.
Parlament RS je, na prijedlog Vlade RS. krajem februara, usvojio Zakone o zabrani rada VSTS, Suda i Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji RS. Usvojene su i dopune Krvičinog zakonika RS prema kojima će krivično bitti gonjeni svi službenici RS koji u organima BiH ne budu poštovale odluke entitetskih organa i institucija.
Zakoni nisu stupili na snagu ali Dodik je naredio obustavu saradnje MUP-a RS sa Tužilaštvom BiH i Sipom, kako bi pokušao onemogućiti istrage protiv odgovornih za donošenje ovih zakona.
Prije svega je riječ je o Radovanu Viškoviću, premijeru RS, predsjednku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću, te još, najmanje, šest do sedam visoikih funkcionera RS koji su učestvovali u donošenju ovih zakona.
Dodiku je jasno da bi saslušanje bilo kog od pomenutih u prostorijama Sipe ili, pak, Tužilaštva BiH, značilo veliki udarac za njega i njegovu poziciju, tako da na sve načine pokušava onemogućiti rad državnih institucija na teritoriji Republike Srpske.
Prema mojim informacijama, Tužilaštvo BiH formiralo je nekoliko tužilačkih timova koji intenzivno istražuju sve okolnosti oko donošenja zakona.
Poznato je to i Dodiku, pa je odlučio da ide do kraja i ne dozvoli da Tužilaštvo BiH i Sipa već sada bilo šta rade na teritoriji RS.
Na ovaj način, Dodik je bezbjednosnu situaciju u BiH učinio veoma teškom i krajne neizvjesnom, pošto se ne zna kako bi reagovali pripadnici MUP RS ukoliko bi Sipa krenula sa saslušanjima ili, pak, privođenjem visokih funkcionera RS.
Dodik je, zasad, uspio da izdejstvuje nedjelovanje Sipe ogromnim pritiskom na Darka Ćuluma, direktora te polcijske agencije.
Ćulum, kao i zamjenik direktora OSA BiH Risto Zarić, te Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima BiH, prisustvovali su sastanku, 02.03.o.g., sa Dodikom, Željkom Cvijanović i najvišim funkcionerima MUP RS.
Ćulum je odbio da komentariše zbog čega je bio na sastanku.
Međutim, ono što se ne zna je da je održan još jedan sastanak Dodika, Ćuluma i drugih, dan prije ovog. Javnost nije obaviještena o tom sastanku koji je bio izuzetno težak za Ćuluma.
Dodik ga je, prema mojim informacijama, teško izvrijiđao, prijetio mu i zahtijevao od njega da naredi pripadnicima Sipe da ne djeluju na teritoriji Republike Srpske.
Osim Ćuluma Dodik je teško izvrijeđao i Milanka Kajganića, Glavnog tužioca Tužilaštva BiH, koji nije bio ni na jednom sastanku i koji nije pod kontrolom Dodika.
U ovom trenutku nije jasno kako će se raspetljati ovaj teško bezbjednosni izazov, ali je sasvim jasno da će Dodik, ukoliko se državne institucije, Tužilaštvo BiH i Sipa, povuku pred njim, nastaviti sa razaranjm ostalih institucija i same BiH, kao države.
Dodik potpisao ukaze o proglašenju neustavnih zakona
Zakoni stupaju na snagu u petak. Da li će MUP RS osvojiti sjedište Sipe u Istočnom Sarajevu već u petak ili subotu
U petak, 07.03.o.g., na snagu će stuppiti niz neustavnih zakona koje je 27.02. usvojio Režim u RS, a ukaze o njihovom proglašenju potpisao Milorad Dodik, 05.03.
Potpisani su ukazi o proglašenju zakona o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Visokog sudskog i tužilačkog savetja BiH na teritoriji RS.
Potpisao je i ukaz o proglašenju dopuna Krivičnog zakona RS, prema kojem su propisane zatvorske kazne i zabrana obavljanja službene dužnosti svim službenicima iz RS u institucijama BiH, koji ne budu poštovali odluke organa Republike Srpske.
Proglašen je i zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, takozvani zakon o “stranim agentima”.
Ovim aktom, Dodik je krizu u BiH maksimalno usijao.
Dodik ne priznaje na Ustavni sud BiH, tako da je sve aktere u BiH dotjerao do zida i vrlo teško je predvidjeti dalji razvoj događaja.
Može se, za sada, konstatovati da je najveće krizno žarište, nakon Dodikovih ukaza, Istočno Sarajevo gdje je sjedište Sipe.
Dodik je prije par dana izjavio da, nakon stupanja na snagu pomenutih zakona, nijedna kancelarija SIPA, Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS neće više raditi.
D li to, nakon stupanja na snagu Zakona o zabrani djlovanja Sipe na teitoriji RS, znači da će MUP RS otpočeti zauzimnj sjedišta Sipe? U Agenciji za istrage i zaštitu rade pripadnici svih nacionalnosti tako da bi realizacija Dodikovih planova mogla dovesti do teških incidenata.
Dodik i njegovi poltroni koji su na čelu institucija RS su prije desetak dana zabranili rad Suda i Tužilaštva BiH. Tužilaštvo BiH je u dva navrata zahtijevalo da im se dostavi sva dokumentacija oko donošenja navedenih zakona.
Zahtijevali su to od Vlade RS i Narodne skupštine RS ali ni na jedan njihov zahtjev nije odgovoreno.
Prema zakonima BiH, Tužilaštvo BiH bi sada moralo naložiti Sipi da izuzme sve materijale koje su tražili, što je, takođe, veliki bezbjeednosni izazov, jer je Dodik saopštio da će MUP RS spriječiti bilo koga da uzme dokumente.
Pitanje je i ko, nakon petka, smije na posao u institucije BiH, a ko ne smije?
Dodik je najveći neprijatelj RS, bio i ostao. Sve što radi čini iz ličnih interesa, a patriotizam na koji se poziva samo je još jedna u nizu njegovih laži.
Braneći sebe, doveo je narod na ivicu ponora.
Al Jazeera Balkans / BN / Slobodan Vasković