22/11/2024

Uhapšeni Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH i Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor OSA BiH…

 

SIPA je uhapsila Ranka Debeveca, predsjednika Suda BiH, potvrđeno mi je iz nekoliko izvora.
Trenutno se nalazi na saslušanju u prostorijama te agencije.
Sipa je to učinila po nalogu Tužilaštva BiH, a cijela akcija bila je potpuno tajna.
Spekuliše se da je uhapšen zbog učešća u ilegalnom prisluškivanju, zajedno sa bivšim direktorom OSA BiH Osmanom Mehmedagićem osmicom, pa do toga da je “pao” zbog uzimanja novca.
Hapšenje predsjednika Suda BiH dosad je najveća afera u pravosuđu BiH, šta god da je razlog.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih sam došao Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, uhapšen je zbog zloupotrebe službenog položaja koje je činio tokom saradnje sa Osmanom Mehmedagićem Osmicom, dok je Osmica bio na čelu OSA BiH.
Ukoliko je zaista tako, onda je riječ o ilegalnom prisluškivanju a prijavu je podnijelo sadašnje rukovodstvo OSA BiH koje je utvrdilo ilegalno prisluškivanje.
Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor OSA BiH, uhapšen je, kao i Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH.

Kao zvanični razlog navodi se, za obojicu, zloupotreba službenog položaja. Moji izvori tvrde da je riječ o teškim zloupotrebama koje se tiču ilegalnog prisluškivanja velikog broja osoba iz političkog, novinarskog i javnog miljea.
Moji izvori dalje navode da su brojne osobe prisluškivane bez ikakvog razloga, samo zbog svog angažmana na javnoj sceni a da su im Debevec i Osmica “pakovali” navodne nezakonite radnje kako bi ih mogli držati na mjerama.
Krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH podnijelo je sadašnje rukovodstvo OSA BiH, jer je samo ta Agencija mogla utvrditi razmjere ilegalnog prisluškivanja.

Osman Mehmedagić Osmica nalazi se na “Crnoj listi” SAD-a; Prvo ga je na listu stavilo Ministarstvo finansija i trezora SAD-a, da bi prije nekoliko dana to učinio i Stejt Department.
Tada je uz njega na listu stavljena i njegova supruga, kao i Dijana Kajmaković, bivša zamjenica Glavnog tužioca, koja je direktno uvezana sa narkogrupama i teškim kriminalcima.
Osim toga, protiv Osmice se veoma dugo vodi proces zbog falsifikovanja diplome.

Ranije sam objavio brojne tekstove u kojima sam naveo da je Osmica imao direktne veze sa brojnim narko klanovima – od ganga Bojana Cvijetića, pa nadalje a da je on lično bio nadređen Elvisu Keljmendiju, Denisu Stojniću i Admiru Arnautoviću Šmrku kojeg je štitio.
Svi navedeni su, osim Kajmakovićeve, dosad uhapšeni (pa pušteni da se brane sa slobode) a sada je uhapšen i Osmica. I Debevec, bez kojeg nije mogao počiniti brojne nezakonite radnje.
Ova afera ogromnih razmjera se tek zahuktava i pred nama su brojna saznanja o tome ko je sve od najviših zvaničnika BiH, njenih entiteta i kantona bio učesnik teških kriminalnih djela.

A kako je sve počelo ?

Sve je krenulo od sankcija koje su SAD uvele Osmici.

“U svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osman Mehmedagić Osmica zloupotrijebio je javno telekomunikacijsko preduzeće u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH. Mehmedagić je koristio javno preduzeće BH Telecom kako bi sa mreže mobilne telefonije sakupljao podatke o aktivnostima bh. političara koji nisu povezani sa SDA”, naveli su tad iz State Departmenta.

Dakle SAD su već tad imale informacije da je Osmica zloupotrijebio svoj položaj i da je prisluškivao osobe koje su interesantne njegovim nezvaničnim šefovima sa Poljina – bračnom paru Izetbegović.

Zanimljivo je da je Tužilaštvo BiH tek tad upoznato s ovim informacijama, a posljedično su od OSA-e tražili informacije o prisluškivanim osobama.

I tad se tek dolazi do šokantne spoznaje. Nezvanične informacije koje ima Raport govore da je novo rukovodstvo OSA-e krenulo u potragu za dosjeima prisluškivanih osoba po zahtjevu Tužilaštva BiH.

U toku pretraživanja utvrđen je nedostatak ‘papirologije’. Naime, za sva prisluškivanja potrebno je odobrenje Suda BiH odnosno predsjednika Suda BiH. U ovom slučaju Ranka Debevca.

U arhivi OSA-e je za posljednjih pet godina bilo više od 500 predmeta. U tzv. prijemnoj knjizi ti predmeti su zavedeni, a OSA je Tužilaštvu dostavila brojeve. Međutim, kada su naknadno zatražili i dokumentaciju vezano za to, odnosno naloge koji su potrebni – u arhivi ih nema za više od 100 predmeta.

Posebno je priča sumnjiva kada se uzme u obzir da je Osmica spalio ogroman dio dokumentacije nekoliko dana prije nego što će biti smijenjen.

Pored toga, postoji i drugi aspekt priče – duple SIM kartice.

Te duple SIM kartice može izdati uglavnom samo BH Telecom. One su u suštini kopija targetirane SIM kartice i kroz nju se mogu učitavati sve SMS poruke, pozivi i sve ostalo što prolazi kroz originalnu SIM karticu.

Iako je ovo Tužilaštvo BiH imalo već duže vrijeme u svojim spisima – nedostajala je konkretna akcija.

No, sve su promijenile nove sankcije SAD koje su pored Mehmedagića ciljale i njegovu suprugu, te suspendiranu državnu tužiteljicu Dianu Kajmaković.

Raport je već pisao da su nove sankcije ustvari poruka State Departmenta da pravosuđu – preciznije glavnom tužiocu Milanku Kajganiću – da se konačno pokrene. A, nezvanične informacije govore da je čak mogao i on završiti na crnoj listi zbog nerada.

Raport / Slobodan Vasković / FACE TV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PRAVDA - ISTINA