DODIK JE OSUMNJIČENI U NEKOLIKO KRIVIČNIH PREDMETA
Glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milenko Kajganić istakao je kako Tužilaštvo radi svoj posao ali da “ima problema sa policijskim agencijama jer su sve kontaminirane osobama koje su u vezi ili rade direktno za organizovane kriminalne grupe”…
“Četrnaest pripadnika raznih policijskih agencija smo lišili slobode, jednog advokata i jednog sudiju u 2022. godini i početkom 2023. jednog radnika Tužilaštva. Ključni problem Tužilaštva BiH i svih tužilaštava je činjenica da u agencijama koje treba da se bore protiv kriminala imamo ljude koji su povezani s kriminalnim grupama”, rekao je Kajganić.
Odgovarajući na pitanje može li se procesuirati visoka korupcija u BiH, Kajganić je kazao da je nezadovoljan kaznenom politikom sudova.
“Imamo predmete koji se odnose na visoku korupciju (Cikotić i Lučić koji je u kućnom pritvoru). Ali mi u 2022. godini od policijskih ili bezbjednosnih agencija nismo dobili niti jedan izvještaj za visoku korupciju. Imamo problem u kaznenoj politici kojom se ne može postići prevencija korupcije”, naglasio je.
Kajganić je istakao da je u svom radu samostalan i da nema pritisaka a ukoliko se dogode, kaže: “Ako budem smatrao da ima neki pritisak koji ne mogu podnijeti, neću biti na ovoj funkciji”.
Kako je kazao “apsolutno nema nikakvu komunikaciju sa bilo kim, uključujući predsjednika RS Milorada Dodika”.
Osvrćući se na predmete u kojima je Dodik osumnjičen, Kajganić je u razgovoru za N1, kazao da ima nekoliko predmeta gdje se pojavljuje u svojstvu osumnjičenog.
“Najpoznatiji je kupovina vile u Beogradu, na tom predmetu rade dva tužioca.
U navedenom predmetu je saslušan u svojstvu osumnjičenog.
Problem postupajućim tužiocima je taj što Srbija još nije postupila po zamolnici Tužilaštva BiH za saslušavanje određenih svjedoka i dostavljanje dokumentacije koja je potrebna tužiocima da donesu konačnu tužilačku odluku”, navodi Kajganić i dodaje:
“U nekoliko navrata slali smo urgenciju i Srbiji i putem Ministarstva pravde BiH i u narednim danima imamo zakazane sastanke s predstavnicima Ministarstva pravde, gdje ćemo kandidovati sve probleme koje tužilaštvo ima kada je u pitanju međunarodno-pravna pomoć i zatražiti pomoć.”
Govoreći o aferi “Ikona”, naveo je kako je Tužilaštvo uputilo zamolnicu organima Ukrajine i da su posljednju urgenciju uputili 21.9.2021. ali dokazi još nisu dostavljeni.
BN