23/11/2024

ZASIPA LI NAS KIŠA SA SAHARSKIM PIJESKOM ILI NAS ZAPRAŠUJU OTROVIMA

0

Evo šta kaže stručna analiza…

 

Utvrđen sadržaj Arsena, Bariuma, Nikla i Cinka u uzorku višestruko većem od dozvoljene granične vrijednosti.

Nakon medijskih naslova koji su više puta najavili pojavu „opasne prljave kiše“ sa saharskim pijeskom u Evropi i Bosni i Hercegovini, što je kod velikog broja građana izazvalo zabrinutost, Narodni krizni štab BiH dostavio je Institutu za hemijsko inženjerstvo doo Tuzla, Ispitnoj laboratoriji, uzorak pijeska sa juga Tunisa i uzorak pijeska iz mjesta Dobošnica Donja kod Lukavca uzetog 7. aprila 2022. godine nakon „prljave kiše“, kako bi se pored analize čestica u kiši izvršila i komparativna analiza pravog saharskog pijeska sa pijeskom koji se nalazi u kiši, istakao je advokat Mirnes Ajanović, predsjednik BOSS-Bosanske stranke.

Institut za hemijsko inženjerstvo dostavio je Izvještaj o ispitivanju od 24. maja 2022. godine pod brojem: 361-02/22 (za izradu je uplaćeno 725.40 KM), u kojem je utvrđeno da se u ispitivanom uzorku iz BiH nalazi 24 elementa a da je u odnosu na Pravilnik o utvrđivanju količine štetnih i opasnih tvari u zemljištu FbiH, utvrđen sadržaj Arsena, Bariuma, Nikla i Cinka u uzorku većem od dozvoljene granične vrijednosti. U odnosu na pijesak iz Sahare i saharski pijesak iz kiše utvrđeno je da prljava kiša sadrži Arsena 44 puta više, Bariuma 660, Nikla 2500, Cinka 64 i Željeza 23 puta više. Takođe, utvrđeno je da uzorci sadrže Aluminijuma u pijesku iz Sahare 14.2 mg/kg dok pijesak iz prljave kiše u BiH sadrži 10342 mg/kg, što je 728 puta više Aluminijuma.

Da bi se donio krajnji zaključak o tome šta je uzrok ovakvog hemijskog sastava prašine nakon padavina potrebno je uraditi dodatne analize sa više različitih lokaliteta i to po nalogu državnih institucija i zakonom predviđenih procedura uzimanja uzoraka.

Predsjednik BOSS-a, advokat Mirnes Ajanović uputio je zahtjev Vijeću ministara BiH u kojem je sadržan i Izvještaj o ispitivanju Instituta za hemijsko inženjerstvo, da se u cilju zaštite građana i okoliša državne institucije odmah uključe i izvrše opsežnu analizu terena u Bosni i Hercegovini, uključujući i toksikološke analize.

Da li je došlo do apsorcije u organizmima, kako bi se dobili zvanični rezultati analiza i po potrebi na vrijeme djelovalo u cilju zaštite građana i ekosistema.

Mirnes Ajanović

ZAKLJUČAK :

Analiza originalnog pustinjskog pijeska i prašine koja ostaje nakon kiše za koju nam tvrde da sadrži pjesak iz Sahare, pokazuje da smjesa, koja nam pada na glave, povrće, voće, životinje i zemljište a koju usput i udišemo, sadrži nekoliko desetina do nekoliko stotina puta veće koncentracije više toksičnih elemenata.

Statističkih podataka o oboljelima i stradalima od posljedica ovog “humanitarnog zaprašivanja” nema ili ih takozvani “krizni štabovi” evidentiraju kao “pozitivne” odnosno žrtve “nevidljivog neprijatelja” od koga nas brane, maskama, rukavicama, brojnim “čudesnim bočicama” i drugim “novo normalnim” metodama.

Redakcija portala

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PRAVDA - ISTINA