Ako je porodična i jeftina IKONA šta ce ti u sefu Mile
U domaćim diplomatskim krugovima za “Blic” kažu da se ne sećaju da je ikada, poklon vraćen, posebno ne na ovakav način. Ali, dogodilo se. Činjenica da su Rusi vratili ikonu dodatno baca senku na ovaj skandal…
Maca davala, maca vraćala. Tako otprilike kaže narod. Prevedeno na diplomatski rečnik, dogodio se presedan jer je jedan visoki činovnik odnosno država, visokom činovniku druge države, vratio poklon. Jednostavno, Rusi su vratili ikonu Miloradu Dodiku.
U domaćim diplomatskim krugovima za “Blic” kažu da se ne sećaju da je ikada, poklon vraćen, posebno ne na ovakav način. Ali, dogodilo se. Posle 12 dana, od kako je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov primio u Istočnom Sarajevu poklon od Milorada Dodika, ikona je vraćena. Činjenica da su Rusi vratili ikonu dodatno baca senku na ovaj skandal.
Ikonu je sinoć doneo ambasador BiH u Rusiji, Željko Samardžija.
– Ikona je pohranjena u sefu u kabinetu srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH – tvrde za medije u Dodikovom kabinetu.
Dodikovi saradnici su ovih dana imali nekoliko različitih tvrdnji. Ipak, ovim odgovorom makar na kratko, prekinuli su višečasovnu dilemu, gde je ikona trenutno. Pitanje je bilo da li će biti vraćena u Ministarstvo spoljnih poslova BiH, onome ko ju je predao Lavrovu, ili pak najnovijim licima u ovom diplomatskom skandalu koje je u priču uveo Dodikov savetnik. Dakle, porodici iz Banja Luke.
Ta “jedna porodica”, kako je ustvrdio Dodikov savetnik, zapravo je vlasnik ikone. Ta “jedna porodica” je želela da pokloni Lavrovu ikonu, a Dodik im je samo to učinio i dao je visokom gostu. Takoreći, sporna ikona koju potražuje Ukrajina, jer je na poleđini pečat koji ukazuje na vlasništvo ove države, uopšte prema Dodikovom savetniku i nije poklon njegovog šefa već te “jedne porodice”.
Juče nije bilo moguće saznati da li će ikona biti vraćena toj “jednoj porodici”, kao ni o kojoj je porodici uopšte reč. Svakako i ta porodica će morati da pruži odgovor – odakle im ikona.
Ono što je više nego sigurno ikona koja je najavljena kao skupocen i vredan poklon, star 300 godina u pozlati, po rasplamsavanju skandala, naknadno je predstavljena kao potpuno bezvredan poklon kome je jedina vrednost svetac na njoj, Sveti Nikola. Dodikov savetnik je ‘pojasnio’ da se može naći na internetu za 100 evra. Blic nije mogao da dobije ni odgovor, da li će ikona biti ‘vraćena’ na internet i za koliko – sto evra ili će posle sknadala i popuarnosti njena cena biti ipak viša.
U realnom svetu ovo što se dogodilo je zaista presedan. I to od početka odnosno poklanjanja do ove poslednje etape vraćanja. Dodik je napravio grešku već na početku – državnioci i visoki činovnici imaju protokole i za poklone, a daruje se iz državnog ‘fundusa’ koji je jasno preciziran. Svako iskakanje je strogo provereno. Dodik je međutim, poklonio ikonu sa žigom ukrajinske državne komisije koja je popisivala imovinu do 1930 godine.
U kom će se pravcu dalje kretati “slučaj ikona” ne može da se precizira. Rusi koji su još pre desetak dana nezvanično ‘pustili’ informaciju da će vratiti ikonu, u istoj vesti naveli su da će biti pozvan Interpol da reaguje. Dogodilo se vraćanje poklona, a kada je reč o Interpolu, za sada nema takvih saznanja.
Kabinet Dodika objavio je tokom dana da iz ambasade Ukrajine nisu dobili nijednu traženu informaciju.
– Ambasadi Ukrajine u BiH obratili smo se preko Ministarstva inostranih poslova u Savetu ministara, ali još nismo dobili nikakve dokaze na osnovu kojih zasnivaju svoje tvrdnje da je ikona kulturna baština te zemlje, niti da se nalazi na listi otuđenih artefakata – kažu u kabinetu srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.
Iza ove najnovije igre reči je činjenica da su Ukrajinci odmah kada je objavljena fotografija ikone poslali notu u Sarajevo. Potom se oglasilo i Ministarstvo kulture da ispituju sve okolnosti pod kojima je ikona izneta. To međutim, nije lako, ali žig na poleđini ikone je ‘crno na belo’ dokaz odakle je ikona.
Sumnja za sada i dalje stoji na ratnim plaćenicima koji su je izneli iz Ukrajine.
Blic