Nadležni ne reaguju zbog kupovine glasova
Da se glasovi na izborima kupuju, to je opšte poznata činjenica i to više niko ne krije. Iako se radi o krivičnom djelu, nadležne institucije rijetko reaguju čak i kad za to postoje očigledni dokazi…
Zbog neadekvatnog reagovanja pravosuđa, političkim partijama su odriješene ruke da nude novac građanima kako bi od njih kupili glas i osigurali dobar rezultat na izborima.
Odavno se, nezvanično zna, da glas u BiH vrijedi oko 50 maraka, a zbog sve veće krize, građani pristaju na ove ponude jer smatraju da njihov glas ionako ne može promijeniti izborni rezultat.
Na meti kupovine glasova većinom su penzioneri koji su zbog malih penzija, nažalost, primorani da prodaju glas za paket hrane ili 50 maraka. Kako taj paket otprilike izgleda, pokazao je još u junu ove godine Darko Pijunović iz Doboja tvrdeći da su već tada dijeljeni paketi za glas SNSD-u.
Nevladin sektor godinama upozorava da se nezakonitom ponašanju političkih partija treba stati u kraj. Tvrde da već postoje mjesta na kojem pojedini kandidati dijele novac za dobijanje glasove. Iako se radi o krivičnom djelu, problem je što pravosuđe u BiH ili neće ili zaista ne može da reaguje u slučajevima kupovine glasova, čak ni kad za to postoje jasni dokazi.
„Transparensy International je 2018.godine podnio nekoliko krivičnih prijava protiv najviših funkcionera uključujući i Milorada Dodika gdje se direktno prijetilo biračima otkazima u koliko ne glasaju bez obzira na sve dokaze i javne snimke Tužilaštva jednostavno to ne žele da rade jer je problem i sa pravosuđem koje je pod direktnom političkom kontrolom“, kaže Ivana Korajlić, Transparensy International BiH
Političke partije su su do savršenstva razvile sistem prevara izbornih malverzacije. Postavlja se pitanje ko odlučuje kojim novcem se političke stranke služe da dođu do glasova i ko ima toliko para da plati hiljade glasova. To je poražavajuća činjenica, tvrde analitičari, jer samim tim političarima dajemo moć da upravljaju nama.
„Imamo dvije krajnosti oni građani koji ne vide nikakav problem u činjenju krivičnih djela time što prodaju svoj glas za mizernih 50 maraka za razliku od onih političara kojima će se taj novac višestruko isplatiti. Na drugoj strani imamo rijeku onih apatičnih bezvoljnih koji s visoka gledaju izborni proces i smatraju da njihov izlazak na izbore nije vrijedan glasa niti za jednog čovjeka niti za jednu političku opciju“, smatra Tanja Topić, politički analitičar.
Osim kupovine glasova, izborna godina donosi i druge zloupotrebe. Iako zvanično nije počela predizborna kampanja, pojedine političke partije su već počeli sa javnim oglašavanjem, intenzivirani su javni radovi u predizbornom periodu, zloupotrebljavaju se i resursi javnih preduzeća, medija, službenih automobila pa čak i helikoptera u stranačke svrhe.
BNTV