23/11/2024

Kako direktor OSA-e angažira ‘narko botove’ da blamiraju, čereče i linčuju političke oponente

0

Riječ “bot” u žargonu bosanske čaršije poprimila je posljednjih godina sasvim drugo značenje od svog izvornog…

 

Iako je ona nastala kao skraćenica od riječi robot koja označava jedan vid softverskog agenta koji po zahtjevu korisnika obavlja razna istraživanja proizvoda i usluga na internetu, danas kada se spomene riječ bot isključivo se misli na nižerazrednog člana neke političke stranke koji za minimalnu naknadu ili neku protuuslugu od stranke piše postove i komentare na društvenim mrežama u vidu hvalospjeva stranačkim funkcionerima.

Što se pak tiče sarajevskih kuloara, etiketiranje nekoga botom se gotovo isključivo odnosi na pripadnost jednoj stranci koja svojim botovima već godinama poklanja ozbiljnu pažnju, uzgaja ih i instruira, čak do te mjere da se neki od njih u smislu saradnje povezuju sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom (OSA) i njenim direktorom Osmanom Mehmedagićem kao direktnim nalogodavcem za svoje djelovanje.

Stranka čiji je Mehmedagić kadar je već poodavno shvatila važnost akcija pa i plaćenog marketinga na društvenim mrežama i jedan od rezultata djelovanja takozvanih botova je gotovo uspješna diskreditacija najljućih protivnika ove stranke kontinuiranim ponavljanjem laži smišljenih upravo u spomenutoj obavještajnoj kuhinji.

Njihov primarni cilj je da obični ljudi, često osobe starije životne dobi, ali i mlađi nerijetko i slabo pismeni korisnici internet naloga koji ne razaznaju na društvenim mrežama lažne od stvarnih profila ili stranica, zaista povjeruju da je recimo, novinarka Semira Degirmendžić izmislila po nečijem nalogu aferu „Respiratori“, da je načelnik općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić po nečijem nalogu izmislio aferu „Asim“, da SDP i njen predsjednik Nermin Nikšić javno rade sa Rusima na podjeli BiH, da je predsjednik Naše stranke Predrag Kojović „četnički igrač“ i da je rat proveo u Beogradu, da je Fahrudin Radončić zaista obavještajac Šćepo kome je glavni cilj podjela Bošnjaka, a što je bio vjerovatno i najznačajniji zadatak botova SDA na kojem su godinama radili i koji je bio gotovo uspješan, itd.

Način na koji ovi instruirani botovi privlače pažnju osoba nedovoljno upućenih u način funkcioniranja društvenih mreža, posebno Facebooka, je da se u svojim postovima redovno pozivaju na vjeru, citiraju hadise i ajete Kur’ana, dijele mudre i najčešće emotivne izreke nekog islamskog lidera, a najčešće Alije Izetbegovića, i tako se predstavljaju patriotama i vjernicima iako se često ispotavi da se radi o kriminogenim osobama. Onda kao tako „provjereni“ dobivaju priliku da sve političare i protivničke političke partije predstave kao izdajničke i opasne, novinare koji pišu protiv SDA nazivaju najpogrdnijim imenima, itd.

Jedan od najživopisnijih SDA botova kojem kao jaje jajetu sliče i ostali mnogobrojni Facebook odredi ove stranke je i izvjesni Jasmin Mulahusić koji je ovih dana dospio u medije zbog montiranja video uradaka i fotografija koje je plasirao na lažne botovske Facebook stranice, a kojima je pozivao na linč novinarke portala Fokus Semire Degirmendžić jer je otkrila aferu „Respiratori“.

Zbog ovih uradaka prepunih lažnih insinuacija, ova je novinarka pretrpjela mnoštvo prijetnji, čak i smrću, upravo od strane njegovih neukih fanova, polusvijeta i raznovrsnih radikala i vehabija koji prate, lajkuju i dijele objave ovakvih botova.

Portal Raport u tekstu koji je danas objavljen otkriva zanimljive informacije vezane upravo za Jasmina Mulahusića za kojeg se tvrdi da je izravni saradnik direktora OSA-e Osmana Mehmedagića.

Prijetnje, ogavni govor mržnje i poturanje novinarima da izazivaju državni udar, samo zato što smo otkrivali i ukazivali na kriminal, uhljebizam i korupciju vladajućih struktura, prijavljeni su Federalnoj upravi policije ali i svim međunarodnom organizacijama i ambasadama u BiH, piše portal Raport.

Da postoji očita povezanosti botova i stranačkih vojnika na društvenim mrežama s određenim obavještajnim i paraobavještanim strukturama koje kontrolira vlast, tačnije SDA, potvrdio je i Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i Pravde, navodi se dalje u tekstu.

“Ovaj lik se zove Yasmin Mulahusein. Nije bot. Stvarni je lik. Saradnik je direktora OSA-e, Osmana Mehmedagića. Jučer je objavio sliku na kojoj stojim uz Radovana Karadžića. Dešavalo se i da stavlja slike moje trogodišnje kćerke. O supruzi mojoj piše često razne gadosti. Nikad vam ovakvi neće reći ništa uživo. Aktivisti su na Facebooku, motiv je isključivo zaštita SDA.

Na ovakve slike budžetarijat SDA rado stavlja lajkove. Imaju mrežu botova i pojedinaca koji to dalje distribuiraju. SDA to smatra pritiskom na nas i ne prestaje. Pritisak je velik, skoro da se ne može izdržati (smijeh, op.a.) Pišem ovo, da oni koji možda nisu znali, vide kakav je to sistem. Važno je.”, naveo je Konaković.

Ko je Yasmin Mulahusein, odnosno Jasmin Mulahusić?

Živi u Luksemburgu i mudruje iz udobne dijaspore o tome kako i šta treba u BiH. On kreira fotomontaže i videa u kojima diskreditira novinare i sve političare koji ne odgovaraju – SDA. No, tu je tek početak. Mulahusić je povezivan s terorizmom u Belgiji, o čemu su izvještavali tamošnji mediji, a što se može vidjeti u izvještajima međunarodnih agencija.

Međutim, on je odigrao i važnu ulogu u fabriciranoj aferi od strane paraobavještajnih struktura u BiH. Navodno je Hrvatska obavještajna agencija SOA vrbovala vehabije iz BiH koji rade u Hrvatskoj i drugim zemljama EU da špijuniraju druge vehabije u BiH.

Ispostavilo se da od te priče nema ništa, a sve su glasnije bile špekulacije da su “vrbovani” ustvari bili instruirani od strane OSA-e, ili bar jednog dijela bh. obavještajne službe, navodi se u tekstu Raporta.

TBT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PRAVDA - ISTINA