23/11/2024

Zabrane i naredbe režima su nelegalne i neustavne

0

Sporne odluke o kažnjavanju građana u Srpskoj…

 

Prva kazna građaninu Republike Srpske zbog kršenja policijskog časa napisana je 22. marta ove godine. MUP Srpske je, u skladu sa odlukama Republičkog štaba za vanredne situacije, novčano kaznio hiljade građana zbog kršenja policijskog časa, iako nijedna odluka o zabrani kretanja nije objavljena u Službenom glasniku RS.

To potvrđuje i odgovor Vlade RS u kome kažu da se odluke Kriznog štaba objavljuju na sajtu Vlade, odnosno da se ne objavljuju u Službenom glasniku.

-To znači da su sve kazne zbog kršenja zabrane kretanja napisane mimo zakona, tvrdi struka, jer je član 109 Ustava Republike Srpske vrlo jasan po tom pitanju.

„Bilo koji propis, zakon ili naredba Republičkog štaba mora biti objavljena u Službenom glasniku da bi bila obavezujuća za građane. Ustav RS ne propisuje izuzetke od ovog pravila, što znači nema stavke koja kaže da se nešto ne mora objavljivati ako je u toku vanredno stanje ili vanredna situacija. Znači da odluka odnosno propis o nošenju maske ili policijskom času nije ustavna”, poručuje profesor ustavnog prava, Milan Blagojević.

 Premijer Radovan Višković tvrdi suprotno.

„Apsolutno sve odluke su na našim portalima i objavljene u službenim glasnicima”, kategoričan je Radovan Višković.

 Najviše je izgleda zbunjen ministar zdravlja Alen Šeranić koji se pravda da su sve mjere donesene na prijedlog struke, ali da nije upućen u zakonsko – pravni protokol.

„Evo ja nisam baš stručan u oblasti ustavnog prava, ali znam da su izmjene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti objavljene u Službenom glasniku RS nakon čega su se i počeli pisati prekršajni nalozi”, kaže ministar zdravlja i socijalne zaštite RS.

Uredba sa zakonskom snagom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti je objavljena u Službenom glasniku, kako i Šeranić navodi, u broju 42, 30. aprila.

Između ostalog, tu se propisuju i visine kazni za nepoštovanje mjera o propisanom karantinu, izolaciji, nošenju zaštitne opreme, te drugih mjera koje se nalažu za vrijeme trajanja virusa korona.

Te druge mjere bi mogle da budu i mjere o zabrani kretanja, ali to nigdje u Službenom glasniku nije tačno definisano.

Osim toga, postavlja se pitanje na osnovu čega je onda MUP Srpske pisao kazne skoro mjesec i po dana prije objavljivanja ove uredbe.

Davor Šešić, poslanik SDS-a u Parlamentu Srpske, kaže da je ovo konačno dokazalo da u Republici Srpskoj nema pravne države.

„To su one kupljene diplome, to su oni podobni a ne sposobni na pozicijama. Pored toga, zakon je izgleda obavezujući samo za građane, ali ne i za one koji ga donose. Vidjećemo sve na Narodnoj skupštini, jer ukoliko se odluke ne objavljuju u Službenom glasniku, svi građani će moći da tuže RS”, poručuje Šešić.

Zanimljivo je da je i Odluka o proglašenju vanrednog stanja u RS zvanično stupila na snagu tek 3. aprila, dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS, dok je pisanje kazni građanima za kršenje policijskog časa bilo u punom jeku…

BN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PRAVDA - ISTINA